Zdrowy układ korzeniowy zwiększa plon

Zdrowy układ korzeniowy zwiększa plon

Długie, białe i włochate, takie korzenie powinny cechować Twoje rośliny!

Zdrowy układ korzeniowyJednym z najważniejszych czynników od których zależy wzrost, jak i końcowy zbiór to odpowiedni system korzeniowy. Pod powierzchnią podłoża uprawowego znajduje się masa korzeniowa, która składa się ze splątanych sieci korzeni, które przechowują cukry i skrobie (wartości odżywcze) oraz transportują niezbędne minerały do rośliny. Korzenie pokryte są milionami malutkich włosków, które absorbują wodę oraz minerały z otaczającej je strefy korzeniowej.

Owy system korzeniowy dostarcza minerały przez roślinę aż do liści, w celu wykorzystania podczas fotosyntezy. Proces ten powoduje, że skrobia i cukry są wykorzystywane przez roślinę do produkcji energii. Im większy i bardziej rozbudowany system korzeniowy tym większa będzie cała roślina.

W strefie korzeniowej poziom wilgotności, temperatura oraz tlen mają bezpośredni wpływ na wzrost. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że korzenie oddychają tlenem, podczas gdy reszta roślin używa dwutlenku węgla (CO2). Podczas uprawy w pomieszczeniach i przy użyciu doniczek należy pamiętać, że najlepsze doniczki to te, które oddychają lub przepuszczają powietrze, dzięki czemu tlen może łatwo dostać się do strefy korzeniowej. Przy uprawie typu outdoor także dobrze jest napowietrzać glebę raz na kilka tygodni poprzez ubijanie podłoża.

Jak działają korzenie konopi?

Gdy skrobia jest wytwarzana przez fotosyntezę w górnej części rośliny, nadmiar pokarmu jest przesyłany z powrotem do systemu korzeniowego w celu przechowywania. Im więcej energii zgromadzą korzenie, tym więcej składników odżywczych mogą wysłać do liści, aby można je było wykorzystać w procesie fotosyntezy. Jest to powtarzający się cykl. Kiedy rośliny są odpowiednio traktowane (poprzez odkrywanie lub przycinanie), energia ta może być skierowana do produkcji kwiatów i żywicy.

Cztery wskazówki jak otrzymać zdrowy system korzeniowy:

1. Tlen
Korzenie wykorzystują tlen do zamiany przechowywanych składników odżywczych na energię, a zatem upewnij się, że powietrze dociera do sfery korzeniowej. Energia ta wykorzystywana jest do wysyłania składników odżywczych do rośliny.

2. Temperatura
Korzenie rosną głównie w nocy. Funkcjonują najlepiej gdy jest ciepło. Korzenie w ciemnym i ciepłym miejscu rozwijają się szybko i tworzą odpowiednią strukturę w strefie korzeniowej. Idealna temperatura w ciemni to 22-24 stopnie Celsjusza.

3. Struktura
Używaj odpowiednich doniczek, które pozwolą napowietrzać korzenie. Najlepsze są doniczki powietrzne, czyli takie z dziurkami przez które do podłoża dochodzi powietrze.

4. Odpowiednie podlewanie
Na górze, tuż pod powierzchnią podłoża znajdują się wyspecjalizowane korzenie, które oddychają powietrzem. Następnie są „korzenie wodne”, które pochłaniają H2O. Uważaj, aby nie przelać rośliny, w szczególności w górnej części strefy korzeniowej, gdyż możesz w ten sposób utopić roślinę. Stojąca woda może łatwo zabić roślinę. Korzenie powinny zawsze być jasnobiałe.

Zdrowy układ korzeniowy zwiększa plon

Źródło: HighTimes

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *