Włochy wprowadzają ustawodawstwo dotyczące konopi indyjskich
Włoski parlament przekazał do Senatu ustawę o marihuanie to celów medycznych. Jeśli rozporządzenie zostanie przyjęte w Senacie, to tym samym utworzą się jednolite ramy prawne, które określać będą susz z konopi, jako środek szeroko stosowany w medycynie.
Już w 2007 roku Ministerstwo Zdrowia wydało dekret umożliwiający lekarzom przepisywanie recept na produkty z konopi indyjskich potrzebującym pacjentom. W 2016 roku armia we Włoszech otrzymała zadanie uprawy konopi indyjskich, aby zredukować import i jednocześnie obniżyć cenę leku do 8 euro za gram.
Pomimo dekretów sprzed 10 lat, włoski parlament nie przyjął do tej pory kompleksowego zbioru przepisów dotyczących stosowania marihuany w medycynie. To konkretne ustawodawstwo ma szansę zostać wprowadzone w przeciągu kilku miesięcy od zatwierdzenia przez Senat.
„Ten projekt opiera się na szeregu racjonalnych propozycji zmiany prawa w tej kwestii” mówi Antonella Soldo, prezes ruchu Radicali Italiani. W zeszłym roku ruch Radicali oraz Stowarzyszenie Luca Coscioni zebrali 68 tysięcy podpisów od cierpiących obywateli, którzy proszą o legalną marihuanę dla dorosłych.
„Jest to ważny krok, ważny dla wszystkich cierpiących pacjentów. Dzięki staraniom wielu ludzi nasze wysiłki przyniosły efekty.”
Nowe prawo ma pozwolić lekarzom na przepisanie marihuany na wiele zawartych w rejestrze schorzeń, lecz także, na przepisanie jej jako środka przeciwbólowego w wymagających tego sytuacjach. Recepty mają być wydawane na okres 3 miesięcy. Ponadto uprawa, przygotowywanie leków oraz dystrybucja mają początkowo odbywać się w zakładzie farmaceutycznym we Florencji. Jednakże, w razie konieczności akceptowany będzie import suszu oraz wydawane będą dodatkowe pozwolenia na krajowe uprawy, które mają zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa.
Indywidualnie regiony i prowincje będą odpowiedzialne za monitorowanie recept oraz gromadzenie danych pacjentów. Organy te mają również zgłaszać instytucjom państwowym informacje dotyczące przewidywanego zapotrzebowania na konopie indyjskie w kolejnych latach.
Warto wspomnieć także o tym, że ustawodawstwo ma również duży wpływ na przyszłe badania odnośnie działania konopi indyjskich, gdyż reguluje takowe analizy i wprowadza je do regularnych aktualizacji dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. Projekt jest już poddawany analizie przed głosowaniem w Senacie.
Włochy wprowadzają ustawodawstwo dotyczące konopi indyjskich
Źródło: Marijuana.com