Obywatele kształtują nadchodzącą legalizację w Kanadzie
Rząd regionu Great White North w Kanadzie zapytał swoich obywateli o to, jaki kształt powinna mieć według nich legalizacja marihuany. Obywatele mają możliwość wypowiedzenia się poprzez specjalnie przygotowaną ankietę.
Najnowszy kwestionariusz wydany przez rząd w Ontario cieszy się sporą popularnością. Osiem stron dokumentu zawiera pytania, które mają pomóc określić początkowe ramy prawne dotyczące konopi indyjskich w tej prowincji. Niektóre pytania mogą wydawać się bezsensowne, jak np. „jakie masz odczucia w świetle legalizacji marihuany?”, ponieważ niezależnie od odpowiedzi, ta maszyna już ruszyła.
Inna kwestia dotyczy częstotliwości spożywania oraz preferowanej formy (spożywcze produkty konopne, susz z konopi czy koncentraty). Kwestionariusz pyta także o to, jak obywatele zapatrują się na kwestię limitów wiekowych. W Ontario marihuana ma być dostępna od 19 roku życia, a nie jak wedle zaleceń federalnych już od 18 urodzin.
Prowadzenie pod wpływem marihuany jest gorącym tematem do dyskusji. Ankieta proponuje opowiedzenie się za obecnym systemem kar (180$ grzywny za prowadzenie pod wpływem) lub zaznaczenie opcji „wyższe stawki karne, a nawet całkowita utrata prawa jazdy”.
Bardzo ważną częścią kwestionariusza była ta odnosząca się do warunków dystrybucji suszu z konopi. Dwie główne możliwości to państwowa sprzedaż detaliczna prowadzona podobnie jak w przypadku alkoholu przez Urząd Kontroli Alkoholu w Ontario lub sprzedaż poprzez prywatne firmy zajmujące się dystrybucją detaliczną.
„Sklepy powinny znajdować się w określonej minimalnej odległości od placówek oświatowych” – powiedział Jim Karygiannis, radny miasta Ontario. „Sklep z produktami konopnymi nie powinien znajdować się bliżej niż 500 metrów od szkoły”.
Karygiannis nie otrzymał jeszcze opinii zaczerpniętych z ankiety, lecz ma swoje własne zdanie na temat warunków dystrybucji marihuany. „Większe sklepy nie zaspokoją użytkowników, którzy mają specjalne potrzeby. Moim zdaniem sprzedażą powinny zająć się mniejsze dyspensoria, które potrafią zająć się wszelakimi potrzebami indywidualnie”. Ponadto polityk stwierdził, że ludzie obsługujący klienta w dyspensoriach powinni mieć odpowiednie przeszkolenie, aby móc dokształcać społeczeństwo.
Zapytany o to co sądzi o premierze Trudeau radny odpowiedział „Mam wiele opinii na temat premiera Trudeau, lecz nie zamierzam się nimi dzielić, jednakże ustawodawstwo odnośnie konopi musi rozwijać się szybciej.”
Kanadyjczycy cieszą się, że ich głos jest poważnie traktowany przez państwowe władze. Nadchodzi dzień legalizacji i określenia ostatecznych ram prawnych, co oznacza, że obywatele przez ostatnie 90 lat byli oszukiwani. Czas na zmiany.
Obywatele kształtują nadchodzącą legalizację w Kanadzie
Źródło: Marijuana.com