Marihuana najdroższym produktem rolników w Kalifornii
Kalfornia to wyjątkowo bogaty rolniczo region. Począwszy od gajów migdałowych i oliwnych z Doliny Środkowej, przez światowej klasy winogrona z Dolina Napa, kończywszy na polach najwyższej jakości czosnku w Dolinie Imperial. Jednakże obecnie największym bogactwem dla rolników są konopie indyjskie.
Według ostatniego raportu sporządzonego w hrabstwie Orange, marihuana jest zdecydowanie najbardziej wartościowym wytworem rolników. Susz z konopi indyjskich nie ma żadnej poważnej konkurencji. Wedle danych opublikowanych przez Department of Food and Agriculture, Cannabis jest na pierwszym miejscu wśród produktów rolnych. Właściwie to pięć kolejnych produktów łącznie nie przynosi tak pokaźnych dochodów jak zbiory konopi indyjskich.
Oto klasyfikacja (w miliardach dolarów):
Mleko 6,28 $
Migdały 5,33 $
Winogrona 4,95 $
Bydło 3,39 $
Sałata 2,25 $
Kwota 23 miliardów i 300 milionów dolarów przewyższa najśmielsze założenia inwestorów. Wedle biura ONZ ds. przestępczości i narkotyków ilość produkowanych leków na bazie konopi indyjskiej wzrosła z 10% do 20% w przeciągu ostatnich dwóch lat (medyczna marihuana w Kalifornii jest legalna już od lat 90.
Szacuje się, że w 2015 roku w stanie wyrosło ponad 13 milionów roślin konopi indyjskich (2,6 miliona zostało zniszczone). W analizie oszacowano, że jedna roślina może przynieść 1 funt suszu o wartości 1765$. Konopie na świeżym powietrzu mogą produkować znacznie więcej niż 1 funt, lecz te uprawiane metodią indoor produkują jedynie kilka uncji. Zatem średnia w postaci 1 funta powinna być miarodajna.
Oczywiście wiele plantacji jest wciąż tworzonych nielegalnie, bez odpowiednich zezwoleń. Gdyby założyć, że policja zamykałaby 40% upraw to rolnicy nadal mogliby liczyć na średnio 1000$ za jednego funta. Firma ArcView szacuje, że po legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych ceny będą sukcesywnie spadać. W 2020 roku zbiory powinny przynieść łącznie około 8 miliardów zysku.
Ponadto, warto dodać, że obecnie mnóstwo ludzi przemyca swoje plony do sąsiednich stanów, gdzie marihuana wciąż pozostaje nielegalna. Przynosi to ogromne zyski, gdyż prohibicja podbija ceny rynkowe. Póki obywatele w stanach takich, jak Nowy Jork, Floryda czy Illnois nie będą mogli uprawiać legalnie własnych roślin to biznes przemytników z Kalifornii będzie trzymał się świetnie.
Marihuana najdroższym produktem rolników w Kalifornii
Źródło: Gfarma