Pacjenci medycznej marihuany to głównie starsze osoby
Baltimore, Maryland/USA
Ciekawe badania zostały przeprowadzone w stanie Maryland. Wedle analiz, pacjenci zarejestrowani w stanowym systemie, pozwalającym na użycie marihuany w celach medycznych to w większości ludzie, którzy ukończyli 40 rok życia. Wynika to z danych demograficznych opublikowanych w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.
Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oszacowali wiek pacjentów na podstawie danych demograficznych z 8 stanów, gdzie powstały rejestry osób korzystających z leczniczych właściwości konopi.
“Dorośli stosujący marihuanę to głównie osoby w przedziale wiekowym 40-50“ wykazały badania. „W kilku stanach, największą grupą demograficzną byli pacjenci, którzy ukończyli 50 rok życia”
Na przykład, ponad 50% zarejestrowanych pacjentów na Alasce to osoby po 50tce. W Nevadzie 58% chorych jest po 45 roku życia. W Vermont niespełna połowa osób ukończyła 55 rok życia, zaś w Oregonie 44% pacjentów jest po 50tce.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że mniej niż 1% stanowią młodzi pacjenci medycznej marihuany, którzy nie ukończyli 21 roku życia.
Badania obalają twierdzenia przeciwników konopi, którzy zapowiadali, że pacjentami będą głównie osoby młode w przedziale wiekowym 20-30 lat. Marihuana trafia do najbardziej potrzebujących, a co najważniejsze ludzie starsi nie boją się po nią sięgać w celach terapeutycznych.
Podsumowując najnowsze dane, obecnie w Stanach Zjednoczonych około 650 tysięcy obywateli ma dostęp do legalnej marihuany w celach medycznych. Liczba ta rośnie ze względu na szeroko zakrojone kampanie społeczne oraz szybko następujące zmiany legislacyjne w kolejnych stanach.
Źródło: The Daily Chronic