Legalizacja marihuany nie zagraża kierowcom (badania)
Ustawodawstwo regulujące w poszczególnych stanach wykorzystanie i sprzedaż konopi indyjskich nie wiążę się ze wzrostem wskaźników śmiertelności w ruchu drogowym, tak wynika z analizy danych o bezpieczeństwie w ruchu drogowym opublikowanej przez American Journal of Public Health.
Naukowcy z Uniwersytetu Austin w Teksasie porównali śmiertelność w wypadkach samochodowych w stanach Kolorado i Waszyngton przed, jak i po legalizacji rekreacyjnego wykorzystania marihuany. Aby badanie było wiarygodne, porównano również te wskaźniki z ośmioma stanami kontrolnymi, które nie wprowadziły zmian w legislacji dotyczących Cannabis.
„Nie stwierdzono związku pomiędzy legalizacją marihuany w celach rekreacyjnych w Waszyngtonie i Kolorado, a wskaźnikiem śmiertelności w wypadkach samochodowych w ciągu pierwszych trzech lat po legalizacji w tych stanach” podsumowali naukowcy. Autorzy nie mogli również znaleźć powiązań pomiędzy legalizacją marihuany, a całkowitą liczbą wypadków bez ofiar śmiertelnych.
Zastępca dyrektora NORMLA Paul Armentano powiedział: „Wnioski płynące z badań powinny uspokoić pracodawców i obywateli, którzy obawiają się, że regulacje odnośnie stosowania marihuany wśród dorosłych mogą zagrozić bezpieczeństwu publicznemu. Analiza powinna również rozwiać wątpliwości u pracodawców i wyborców w innych jurysdykcjach, które rozważają legalizację marihuany.”
Poprzednie badanie opublikowane w ubiegłym roku w tym samym czasopiśmie wykazało, że wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących legalizacji marihuany do celów medycznych wiązało się ze zmniejszeniem liczby ofiar wypadków drogowych w porównaniu do stanów, gdzie marihuana jest nielegalna. Wskaźnik ten dotyczył głównie młodych kierowców.
W ostatnich dwóch dekadach wskaźniki drogowych wypadków śmiertelnych wyraźnie spadły, podczas gdy legalizowano marihuanę do celów medycznych, jak i rekreacyjnych.
W 1996 roku Amerykański Krajowy Organ ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (US National Highway Traffic Safety Administration) poinformował, że na drogach USA było 37 500 śmiertelnych wypadków, zaś w 2014 roku liczba ta spadła do 30 000.
Legalizacja marihuany nie zagraża kierowcom (badania)
Źródło: Norml.org
Polecamy również zapoznać się z badaniami z 1996 roku: Ntl