Shopping Cart
Jak należy prawidłowo

Jak należy prawidłowo suszyć konopie?

Jak należy prawidłowo suszyć konopie?

Zbiór plonu to dla większości plantatorów najważniejszy moment uprawy, gdyż nareszcie można czerpać owoce ze swojej pracy. Lecz warto pamiętać, że nie jest to ostatni krok. Świeżo ścięte konopie zawierają około 75% wody, która musi odparować z kwiatów nim te staną się faktycznie pożądanym suszem z konopi. Aby pozbyć się nadmiaru wody, ścięta roślina powinna być suszona powoli i w odpowiednich warunkach.

Dobrze przeprowadzony proces suszenia i utwardzania jest decydującym krokiem w produkcji wysokiej jakości marihuany. Podczas tego procesu można stracić, zachować lub spotęgować zapach, smak, jak i siłę działania kannabinoidów. To dość czasochłonny proces, lecz powinno się wykonywać go w odpowiedni sposób, jeśli chce się otrzymać susz na najwyższym poziomie.

Jak należy prawidłowo suszyć konopie?

Podczas suszenia zawartość wody w kwiatach powinna zmniejszyć się z 75% do 10-15%. Zazwyczaj zajmuje to około 10-14 dni. Najpopularniejsza metodą jest obcięcie gałęzi z pąkami, przycięcie liści, a następnie zawieszenie gałęzi do góry nogami w zaciemnionym pomieszczeniu lub szafce. Należy zwrócić uwagę na to, aby gałęzie nie stykały się ze sobą, aby uniknąć nierównomiernego suszenia oraz pleśni. Najwięcej wilgoci należy pozbyć się w ciągu pierwszych 3 dni. Po trzech dniach proces suszenia powinien zostać spowolniony.

Gdy chcesz suszyć świeżo ścięte konopie we właściwy sposób, potrzebne jest spełnienie kilku wymogów:

Temperatura – w pierwszych 3 dniach najlepsza temperatura to około 20 stopni Celsjusza. Potem należy zmniejszyć temperaturę do 17-18 stopni.

Wilgotność – w ciągu pierwszych 3 dni wilgotność powinna oscylować w okolicy 50%. Następnie powinna wzrosnąć do 60%, aby spowolnić proces.

Cyrkulacja powietrza – odpowiedni obieg powietrza jest bardzo ważny. Zaleca się używanie wentylatorów mieszających, które jednocześnie pozwolą zachować/uzyskać odpowiednią temperaturę i wilgotność. Bardzo ważne jest, aby nie kierować wentylatora bezpośrednio na suszone konopie, gdyż spowoduje to nierównomierne wysuszenie gałęzi.

Ciemność – w pomieszczeniu w którym suszymy powinno być ciemno. Światło obniża poziom THC naszych plonów podczas suszenia!

Wskazówka: Gdy gałęzie są odpowiednio wysuszone to łodyga łatwo łamie się, lecz gdy jedynie zgina się to znaczy, że proces należy wydłużyć.

Bardzo ważne jest, aby nie suszyć konopi w zbyt szybkim tempie, gdyż podczas tego procesu nie tylko wilgoć, ale także chlorofil i inne pigmenty odparowują z rośliny. Jeśli proces będzie zbyt krótki to substancje te pozostaną w produkcie końcowym. Konopie zawierające dużą ilość chlorofilu mają gorzki, „roślinny” smak i zapach.

Warto zaznaczyć, że podczas suszenia konopie pachną wyjątkowo mocno (w szczególności w pierwszych 3 dniach), a zatem należy przyzwyczaić/przygotować się do intensywnego zapachu.

Curing wysuszonych kwiatów

Gdy kwiaty są odpowiednio wysuszone, nadchodzi czas, aby umieścić je w odpowiednim miejscu, gdzie mogą być przechowywane. Jednym z najlepszych rozwiązań jest szklany słoik. Proces curingu (utwardzenia) powinien trwać od 2 tygodni do 2 miesięcy. Są koneserzy, którzy palą jedynie taki susz z konopi, który leżakuje przez co najmniej rok.

Susz należy umieścić luzem w słoiku, którego nie wolno zapychać (można wypełnić około 2/3 słoika). Słój należy umieścić w ciemnym miejscu. W pierwszych 2 tygodniach ważne jest, aby co najmniej raz dziennie otwierać słoik w celu wymiany powietrza, jak i sprawdzenia tego, czy na kwiatach nie tworzy się pleśń. Po upływie 2 tygodni słoik może stać otwarty i sprawdzany jedynie 1-2 razy w tygodniu.

Suszenie konopi jest niczym starzenie się wyśmienitego wina. Potrzeba czasu, aby rozwinąć intensywność smaku, zapachu, jak i mocy. Poświęć czas na ten proces, a na pewno nie będziesz żałować!

Źródło: DinafemBlog

 

2 comments

  1. Właśnie ściąłem i z braku miejsca powiesiłem u siebie w pokoju. Po trzech godzinach przebywania z tylko jedna rośliną, efekt był taki jak po kilku wdechach z fajki. Więc ostrożnie z przebywaniem w pobliżu roślinek. Aromat jest bardzo mocny i olejek pokrywający kwiatostany bardzo klejący i intensywnie pachnący.

  2. Ekologiczne gospodarstwo rolne Franciszek Czyż

    Fajne wiadomość dzięki 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *