Francja znosi karę więzienia za posiadanie marihuany

Francja do końca 2017 roku ma wprowadzić prawo, które zakończy karanie więzeniem za posiadanie suszu z konopi. Plan został przedstawiony przez rzecznika nowego prezydenta Emmanuela Macrona.

Francja znosiMacron podczas kampanii obiecywał reformy względem użytkowników marihuany. W świetle obecnych przepisów, prokurator może żądąć kary do roku więzienia oraz grzywny w wysokości do 3750 euro za posiadanie marihuany.

„W zeszłym roku zostało zatrzymanych aż 180 000 obywateli w związku z narkotykami” mówi rzecznik Christophe Castaner. „Przeciętny przypadek zajmuje 6 godzin pracy policji i podobny czas pracy wymiaru sprawiedliwości. Czy jest to efektywne? Nie. Czas, aby organy ścigania mogły skupić się na ważniejszych kwestiach”.

Mimo nowych rozporządzeń spożywanie marihuany technicznie nadal pozostanie przestępstwem. Za aktualizacją przepisów opowiada się większość policjantów. Bardziej sceptyczni są przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, którzy twierdzą, że ustawa nie zmieni zbyt wiele.

Przypomnijmy, że poprzednik Macrona, czyli prezydent Francois Hollande kilkakrotnie odmówił rozważenia złagodzenia prawa w tej kwestii. Natomiast czterech na pięciu kandydatów w niedawnych wyborach prezydenckich opowiadało się za reformami dotyczącymi miękkich narkotyków. Jedynie Marine Le Pen była przeciwko.

Wedle badań przeprowadzonych w 2014 roku przez francuskie Centrum Obserwacji Spożywania i Uzależnienia od Narkotyków, 17 milionów obywateli Francji używa marihuany, zaś aż 700 000 ludzi w tym kraju spożywa ją codziennie.

Francja jest europejskim centrum farmaceutycznym, a koncerny mają tam ogromny wpływ na politykę. Jednakże,  powoli edukowane społeczeństwo doprowadza do mozolnych i niepełnych, lecz jednak ZMIAN w prawie dotyczącym Cannabis.

Francja znosi karę więzienia za posiadanie marihuany

Źródło: HT