Shopping Cart

Dlaczego moja roślina wymaga tak długiego czasu dojrzewania ?

Czy mogę sprawić, żeby kwiaty dojrzewały szybciej? Czasami napotyka się na sytuację, w której pąki jednej lub większej ilości roślin zdają się dojrzewać wolniej niż szacowano. Dlaczego Twoja roślina nie jest jeszcze gotowa do zbioru i co możesz z tym zrobić?

Oto niektóre z najczęstszych powodów, dla których Twoje kwiaty mogą wymagać dłuższego czasu kwitnienia. Następnie wyjaśnimy, co powinieneś robić, aby przyspieszyć ten proces.

Odmiana

Niektóre odmiany potrzebują więcej czasu, aby zakończyć dojrzewanie w fazie kwitnienia. W szczególności szczepy typu Sativa, Haze czy „XXL”. Kolejną kwestią jest to, że niektóre odmiany są „leniwe”, a ich pąki nie wyglądają na dojrzałe przez długi czas, lecz nagle stają się dojrzałe niemal z dnia na dzień. Pamiętajcie, aby uważnie obserwować roślinę tak często, jak to możliwe.
Ten kwiat wygląda na niezbyt dojrzały, daleki od zbioru, mimo tego, że minęło już 10 tygodni. Spójrzcie na białe słupki!

Oto ten sam pąk po 7 dniach. W tym czasie dojrzał już prawie całkowicie, a także zyskał znacznie na wadze. Prawie wszystkie białe słupki pociemniały i zwinęły się, a trichomy stały się mętne.

Ten imponujący wzrost tuż przed dojrzałością pąków jest jednym z powodów, dla których nie należy zbierać owoców wcześniej. Można niepotrzebnie stracić na mocy oraz gabarycie kwiatów, a wystarczy najczęściej poczekać jeszcze kilka dni.

Nierealistyczny opis producenta

Plantatorzy często sugerują się informacjami na temat czasu kwitnienia, które producent nasion umieszcza na opakowaniu. Należy pamiętać o tym, że większość breederów liczy okres kwitnienia od pojawienia się pierwszych kwiatów, a nie od przełączenia naświetlenia roślin na 12/12. Jest to oczywiste przy uprawie typu outdoor, lecz plantatorzy indoor powinni dodać około 2 tygodni do czasu kwitnienia zamieszczonego na opakowaniu.

Warto dodać, że nawet po 2 dodatkowych tygodniach roślina może nie być jeszcze w pełni dojrzała. Wielu producentów określa kiedy można zacząć zbiór, zamiast tego kiedy kwiaty będą w 100% gotowe. Dzieje się tak, gdyż plantatorzy często spieszą się i wybierają szybciej kwitnące odmiany. Ścięcie rośliny na wstępnym etapie dojrzewania będzie także prawidłowe, mimo straty na mocy kannabinoidów czy plonie.

Ciepło lub stresowanie światłem

Wysokie temperatury lub zbyt wysoki poziom naświetlenia mogą również powodować opóźnienie kwitnienia, jako rezultat stresu.

Jeśli górne liście zaczynają się robić żółte lub przypalone, należy obserwować pąki najbliżej źródła światła. Jeśli wypuszczają one nowe białe włoski to może to oznaczać, iż są zestresowane przez ciepło lub światło. Często sprawia to, że roślina próbuje wypuszczać nowsze, świeże pąki.

Jeśli dostrzeżecie coraz większą liczbę nowych pąków na szczycie (w szczególności, gdy jest to połączone z większością żółtych liści przy górnym szczycie) to jest to oznaka stresu wywołanego ciepłem lub naświetleniem. Pąki tego rodzaju będą coraz grubsze jedynie na szczycie, a nie na całej długości topa.

Oto kolejny przykład, gdy roślina tworzy kolejne kwiaty w odpowiedzi na stres spowodowany nieodpowiednim oświetleniem lub temperaturą. „Foxtails”, czyli „lisie ogony” widoczne na zdjęciu. Jeśli zdecydujecie się na zbiór takiej rośliny, nie zwracajcie uwagi na trichomy na nowych szczytach, lecz sprawdźcie trichomy na bocznych kwiatach, który wyrosły wcześniej.

Oczywiście upewnijcie się, że udało się poprawić poziom ciepła i/lub doświetlić rośliny, aby zapobiec kolejnym szkodom przed końcem żniw.

Światło typu LED

Niektórzy zwolennicy paneli LEDowych przyznają, że okres kwitnienia jest dłuższy niż przy użyciu lamp typu HPS. Dzieje się tak w szczególności przy szczepach automatycznych, lecz zasada ta ma również często zastosowanie przy roślinach pełnosezonowych.

Nie jesteśmy pewni czy powodowane to jest samym typem oświetlenia LED czy może bardziej spektrum światła przez nie wytwarzanym. Warto dodać, że zwykle można zmusić rośliny do szybszego dojrzewania poprzez redukcję godzin naświetlenia z każdym kolejnym dniem.

Przy niektórych uprawach, światło LED jest powiązane z wydłużonym okresem kwitnienia.

Powrót do etapu wegetatywnego

„Re-wegetacja” oznacza powrót rośliny do fazy wzrostu, podczas której rosną jedynie liście i łodygi. Zdarza się to głównie, gdy rośliny w jakiś sposób uzyskają jakiekolwiek naświetlnie podczas ich 12 godzinnego etapu ciemni. Czasami wystarcza dosłownie niewielka ilość światła, aby rośliny wróciły do okresu wegetatywnego (np. mała dziura w boxie).

„Re-wegetacja” może spowodować zatrzymanie dojrzewania oraz śmierć kwiatów po kilku tygodniach (robią się wtedy mocno brązowe). Jeśli zauważycie pojawienie się gładkich liści przy topach, a ponadto zastopowanie wzrostu kwiatu to są to oznaki procesu rewegetacji.

Czasami skrajnie zestresowana roślina może wykazywać podobne objawy. Jak można odróżnić te procesy? W przypadku stresu spowodowanego ciepłem roślina wypuszcza wiele nowych pąków typu „foxtails”, natomiast podczas „re-wegetacji” roślina przestaje wytwarzać nowe pąki.

Na obu fotografiach można porównać obie sytuacje. Jeśli roślina wypuszcza wiele nowych, dziwnie wyglądających pąków to najprawdopodobniej jest to stres powodowany ciepłem lub światłem. Natomiast „re-wegetacja” jest bardziej podobna do niekontrolowanego wytwarzania nowych liści.

Sprawdzaj trichomy na kwiatach, a nie na liściach

Warto upewnić się, że obserwujemy właściwe miejsce/a na roślinie. Należy sprawdzać stan trichomów, lecz jedynie tych na topach, a nie sugerować się trichomami na liściach (chodzi zarówno o liście wiatrakowe, jak i przytopowe). Jeśli roślina wypuszcza ciągle nowe białe słupki, to należy sprawdzić poziom dojrzałości trichomów na bocznych ściankach kwiatów, które powstały wcześniej.

Ignorujcie trichomy na liściach, ponieważ zbieramy kwiaty, a nie liście!

Co zrobić, aby topy dojrzewały szybciej?

Poniżej przedstawiamy kilka porad odnośnie przyspieszenia kwitnienia:

1. Redukcja ilości godzin podczas naświetlania roślin

Gdy roślina otrzymuje odrobinę mniej światła z dnia na dzień to oznacza dla niej nadchodzącą zimę. Jak wspominaliśmy wcześniej, niektóre szczepy (głównie Sativa oraz Haze) potrzebują więcej czasu na dojrzewanie. W tej sytuacji stopniowe skracanie czasu naświetlania może pomóc dojrzeć im szybciej. Na przykład można dążyć do przełączenia na 10/14 (10 godzin światła, 14 godzin ciemności), a nawet 8/16.

Jeśli posiadacie szczep typu autoflowering, można spróbować przestawić oświetlenie na 12/12. Dłuższa noc pomoże dojrzeć roślinom wcześniej.

Ważna informacja: Redukcja naświetlania oznacza mniejsze topy. Przełączanie z 12/12 na 14/10 nie powinno wywołać ogromnych strat, lecz nadal warto zastanowić się przed podjęciem takowych kroków.

2. Kompletna ciemność w nocy

Wydaje się to być oczywiste, lecz warto kilkakrotnie sprawdzić czy podczas nocy rośliny mają całkowitą ciemnię, bez jakichkolwiek źródeł światła dochodzących do growboxa. Czasami zdarza się, że niewielki przepływ światła sprawia, że kwiaty dojrzewają wolniej.

3. Niższa temperatura, mniej światła, niższy poziom wilgotności

Niektórzy plantatorzy twierdzą, iż niższa temperatura oraz redukcja godzin naświetlania powodują, że rośliny szybciej dojrzewają, gdyż symuluje im się w ten sposób okres jesienny. Innym sposobem, aby przyspieszyć dojrzewanie jest obniżenie poziomu wilgotności poniżej 40%, co spowoduje imitację chłodnego, suchego zimowego powietrza.

4. Specjalne suplementy

Istnieją na rynku specjalne suplementy, które mogą przyspieszyć dojrzewanie. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym jest Ripen, który polecamy.

5. Cierpliwość

Niestety, ale czasami trzeba po prostu zaczekać. Zostaniecie za to nagrodzeni przez roślinę. Zbiór w odpowiednim momencie to najwyższa moc oraz gabaryt kwiatów, a przecież w tym przypadku, im więcej tym lepiej.

Przykłady dojrzałych topów (nawet, gdy trichomy jeszcze się nie pojawiają)

Należy sprawdzać jak wygląda roślina, aby wyczuć najlepszy moment do ścięcia. Najlepszym sposobem jest obserwacja trichomów/żywicy na kwiatach. Gdy osiągną one najwyższy poziom THC, trichomy zaczną stawać się koloru mlecznego.

Oznacza to, że możesz sprawdzić trichomy pod lupą, aby zapewnić sobie najwyższą moc kwiatów podczas zbioru.

Jednakże, warto pamietać o tym, że czasami trichomy mogą nie wyglądać na gotowe, a mimo tego roślina nadaje się do zbioru. Obejrzyjcie poniższe zdjęcia.

Topy stają się brązowe lub „spalone”

Gdy topy zdają się przeistaczać w „przypalone” lub brązowe w niektórych miejscach jest to znak, że należy już ścinać roślinę, nawet, gdy trichomy nie wyglądają jeszcze na gotowe.

Jest to wyjątkowo ważne, aby dokonywać zbioru, gdy topy stają się brązowe, gdyż dalsze trzymanie ich w boxie może spowodować redukcję mocy suszu.

Roślina przestaje „żyć”

W przyrodzie konopie kiełkują na wiosnę i pod koniec roku obumierają. Gdy utworzy dojrzałe kwiaty roślina powoli umiera.

Jeśli wszystkie liście są „przypalone”, żółte lub wypadają to znaczy, że roślinę należy ściąć. Pąki nie będą już puchnąć, a ponadto mogą się odbarwić lub uszkodzić w inny sposób.

Roślina bez zielonych liści – roślina do ścięcia

Gdy wszystkie liście zmienią kolor na żółty to oznacza to, że należy ścinać roślinę, aby nie dopuścić do przejścia odbarwień na kwiat.

Hermafrodyty

Jeśli roślina wykazuje zapylenie poprzez obecność „kulek” lub „bananów”, można rozważyć natychmiastowe zbiory, aby nie zapylała ona pozostałych roślin. Bądźcie bardzo uważni przy przesuwaniu takich roślin, gdyż jeśli w pomieszczeniu znajdują się inne to nawet niewidoczny dla oka pyłek może zapylić pozostałe.

Porada: delikatnie zakryj roślinę plastikowym workiem przed próbą jej przeniesienia/wystawienia z boxa. W worku zostaną pyłki, które mogłyby zapylić pozostałe rośliny.

Jeśli dostrzeżesz „kulki” lub „banany” na topach to znaczy, że roślina się zhermenizowała i należy ją ściąć jak najszybciej, aby uniknąć nasion w pąkach.

Przykład „banana”.

Pleśń

Jeśli pąk został dotknięty przez pleśń to zaleca się natychmiastowe wycięcie tej części kwiatu. Gnicie może rozprzestrzenić się także na inne topy.

Chociaż nie jest to idealne rozwiązanie to jednak warto zebrać plon trochę wcześniej i próbować go „naprawić” odpowiednim suszeniem. Lepiej zebrać trochę zbyt wcześnie, niż stracić plony!

Jako plantator upraw outdoor można ścinać rośliny, gdy pąki są gęste, a przez kilka kolejnych dni ma być deszczowo i zimno. Takowe warunki mogą łatwo sprowadzić pleśń i zrujnować całe zbiory.

Insekty

Jeśli roślina została zainfekowana przez insekty podczas kwitnienia i nie można sobie z nimi poradzić to także sygnał, aby ściąć rośliny. Jest to lepsze wyjście niż stosowanie szkodliwych dla roślin pestycydów. Zarażone kwiaty można przerobić np. na haszysz.

Wyszukiwane również: brązowe topy, faza po marihuanie, fotorelacja indoor led, growbox fotorelacja, growbox jak zrobic, ile kwitnie marihuana, ile rosnie marihuana, ile swiatla potrzebuja automaty, jak kwitnie marihuana, jak rośnie marihuana, jak wyglada marihuana, jak wygląda haszysz, jak zrobic hasz, jak zrobić haszysz, jak zrobić haszysz z liści i łodyg, kiedy kwitnie marihuana, kiedy scinac topy, kiedy ścinać konopie, kiedy topy najbardziej puchna, krzak marihuany, kwiaty marihuany, marihuana kiedy zbiory, marihuana kwiaty, marihuana kwitnienie, pleśń na topach, roślina marihuany, roślina podobna do marihuany, rośliny podobne do marihuany, topki marihuany, topy marihuany, wzrost marihuany, czym podlewać marihuane, forum nasiona konopii, hermafrodyta zdjecia, ile rośnie krzak marihuany, ile rośnie marihuana, jak długo rośnie marihuana, jak zrobić growboxa, jak zrobić hasz, kiedy zbierać marihuane, kwiat marihuany, kwiat podobny do marihuany, kwitnienie konopi, kwitnienie marihuany, liście wiatrakowe, makumba jak zrobic, marihuana fotorelacja, marihuana topy, nasiona konopi forum, nasiona konopii forum, nasiona marihuany forum, okres kwitnienia, ripen haszysz, topy marihuana, trichomy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *