W Urugwaju ruszyła sprzedaż marihuany za 1,30$/gram

W 2013 roku niewielki kraj w Ameryce Południowej wzbudził zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej ze względu na postanowienie legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych. W lipcu br. nareszcie rozpoczęła się oficjalna legalna dystrybucja suszu z konopi dla mieszkańców Urugwaju. Początkowo reformy prawne były odkładane i część obywateli skarżyła się, że rząd postępuje zbyt powolnie, aby wprowadzić nowe prawo w życie.

W międzyczasie inne, większe kraje zdążyły zadecydować o regulacji rekreacyjnego wykorzystania marihuany, a nawet wprowadzić owe reformy i ustawy w swoich parlamentach. W Urugwaju, każdy, kto ukończył 18 rok życia może zarejestrować się, jako użytkownik rekreacyjny. W kraju jest 16 aptek, które dystrybuują susz dla pacjentów, a teraz już także dla użytkowników rekreacyjnych.

2cdZ329tUrugwajczycy mogą nabyć do 40 gram kwiatostanów konopi indyjskiej miesięcznie. Wydawałoby się, że jest to idealna forma legalizacji, lecz warto wspomnieć o tym, że dostępne w legalnym obrocie są jedynie dwie odmiany. Alfa 1 i Beta 1 mają zawartość THC od 5% do maksymalnie 10%, co czyni je niezbyt mocnymi gatunkami. W 2013 roku prezydent Jose Mujica mówił o tym, że legalizacja ograniczy czarny rynek i zyski przestępców. Jednakże niemal 60% mieszkańców była przeciwna nowych regulacjom. Opór części społeczeństwa był głównym powodem opóźnienia we wprowadzeniu nowego prawa.

Od tamtego czasu, wiele zmieniło się w tej kwestii w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Ekwador, Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Chile, Kolumbia, Jamajka i Meksyk to kraje, w których złagodzono w ostatnim okresie prawo dotyczące konopi. Przypomnijmy, że cena za gram jest ustalona z góry i wynosi 1,30$! Dzięki takim cenom marihuana jest dostępna nawet dla uboższej części społeczeństwa.

W Urugwaju ruszyła sprzedaż marihuany za 1,30$/gram

Źródło: Marijuana.com