Shopping Cart

UNGASS 2016 – zapowiadana zmiana polityki narkotykowej

UNGASS 2016

Przez ostatnie dekady, międzynarodowa walka z narkotykami spowodowała kryzys publicznej służby zdrowia, uwięzienie całej masy ludzi, korupcję oraz rozwój czarnego rynku. Rządy kolejnych państw zaczynają mówić o konieczności reform. Namawiani przez liderów krajów południowoamerykańskich, decydenci z UN General Assembly zaplanowali przegląd systemu kontroli narkotyków na konferencji, która odbędzie się w dniach 19-21.04 w Nowym Jorku.ungass2016

Co to jest UNGASS?

The United Nations General Assembly Special Session (UNGASS) to spotkanie przedstawicieli państw zrzeszonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 1998 roku i skupiło się na zamiarze całkowitej eliminacji narkotyków. Obecnie, polityczni przywódcy oraz obywatele nalegają, aby przedyskutować sprawę nieefektywnej i niebezpiecznej walki z narkotykami.

Co szczyt UNGASS może zmienić?

Nigdy wcześniej nie było aż tak wielu debat i ruchów społecznych na rzecz zmiany światowej polityki narkotykowej. Rok 2016 zapowiada się inaczej. Nigdy wcześniej nie organizowano aż tylu kampanii, nie mówiono tyle o korzyściach dla pacjentów (substancje zabronione, jak np. marihuana mogą doprowadzić do remisji nieuleczalnych dla medycyny konwencjonalnej chorób). Po raz pierwszy dyskusja odbywa się na poziomie lokalnym, narodowym oraz międzynarodowym.

UNGASS 2016 ma możliwość zakończenia horroru, jakim jest walka z narkotykami. Jako priorytety mają służyć ludzkie zdrowie, prawa człowieka oraz bezpieczeństwo (kontrola produktu).

Jak spotkanie może zmienić życie zwykłych ludzi?

Dla przykładu, na początku lat 90. w Szwajcarii rząd miał ogromny problem z narkotykami, gdy wskaźnik zarażeń wirusem HIV był największy w zachodniej Europie. Rząd opracował usługi medyczne, jak recepty na heroinę, nadzorowane zużycie w specjalnych lokalach oraz terapie bazujące na pomocy wewnątrz społeczności. Szwajcarzy zaakceptowali zmiany po serii referendów.

Skutki: Ilość osób uzależnionych od heroiny spadła z 850 w 1990 roku do 150 w 2002 roku, przypadki śmiertelne z powodu przedawkowania zmalały o ponad 50%, zaś zarażenia wirusem HIV spadły o 87% przez 10 lat.

Gdy Urugwaj wprowadził nową politykę narkotykową, prezydent Narcotics Control Board zarzucił temu państwu „piracką postawę”. Natomiast, gdy Bułgaria wprowadzała karę więzienia do 15 lat za posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków, to organizacja określiła to jako „polityczne zaangażowanie w walce z nadużyciem narkotyków”.

Dlaczego rozmawiamy o tym już teraz?

To już czas, aby obywatele oraz rządy głośno powiedziały, że dotychczasowa polityka się nie sprawdza. Od dekad, przeróżne fundacje oraz organizacje promują badania, które wykazują ogromne koszty walki z narkotykami. Obecnie wiele rządów współpracuje ze stowarzyszeniami obywatelskimi w celu przeprowadzenia wiarygodnych badań, a co za tym idzie zmianę regulacji prawnych. Zmiany są możliwe, a proces prowadzący do tych zmian właśnie się zaczyna.

Źródło: Opensocietyfoundations

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *