Shopping Cart
Czy Szwecja

Czy Szwecja zmieni podejście do medycznej marihuany?

Czy Szwecja zmieni podejście do medycznej marihuany?

Czy SzwecjaSzwecją wstrząsnął proces sądowy sparaliżowanego mężczyzny, który został oskarżony o leczenie się marihuaną. Andreas Thorn (37 l.) doznał urazu karku w wypadku motocyklowym w 1994 roku. Szwed używał konopi do złagodzenia bólu neuropatycznego, jak również do leczenia lęku i depresji. Początkowo w sierpniu 2015 roku został uniewinniony po zeznaniu, iż próbował wielu leków, lecz dopiero marihuana pomogła przy jego dolegliwościach.

Claes Hulting, specjalista od urazów kręgosłupa w Intytucie Karolinska, zeznał, że badania wskazują, iż jedynie 1/5 pacjentów cierpiących na urazy rdzenia kręgowego może być skutecznie leczona przy użyciu leków dostępnych na rynku.

Thorn powiedział, że dorzucał susz z konopi do swojej kawy, choć nie jest to zbyt efektywny sposób na uzyskanie pożądanych rezultatów.

Po kilku miesiącach od wyroku uniewinniającego prokuratura odwołała się od decyzji sądu. Andreas Thorn ostatecznie więzienia, lecz został ukarany grzywną w wysokości 11 700 koron szwedzkich (około 5300zł)…

Czy Szwecja zmieni podejście?

Pomimo reputacji kraju o liberalnym modelu prawa, Szwecja jest dość konserwatywnym krajem, jeśli chodzi o jakiekolwiek używki, w tym o marihuanę. Produkowany na bazie konopi Sativex jest legalny dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, lecz lek nie jest refundowany, a jego koszta są ogromne. Thorn wezwał Ministra Sprawiedliwości Morgana Johanssona do powołania komisji w celu zmian legislacyjnych względem marihuany. W Szwecji rozpoczęła się poważna debata publiczna na temat regulacji wykorzystania konopi w celach medycznych.

Uprawa konopi jest postrzegana w Szwecji, jako bardzo poważne przestępstwo i może prowadzić do pozbawienia wolności. Przestępstwa związane z marihuaną podzielone są na 3 grupy:

  • Drobne przestępstwo (posiadanie 0-50 gram);
  • Przestępstwo narkotykowe (50g-2,5kg; handel; uprawa większej liczby drzewek)
  • Poważne przestępstwo narkotykowe (ponad 2,5kg)

 

Za drobne przestępstwa zostaje się ukaranym grzywną lub pozbawieniem wolności do sześciu miesięcy. W przypadku drugiego rodzaju przestępstwa grozi pozbawienie wolności do lat 3, zaś przy poważnych przestępstwach narkotykowych kary wynoszą od 2 do 10 lat więzienia.

Źródła: HT LS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *