Ceny marihuany systematycznie spadają

Ceny marihuany systematycznieJest wiele efektów legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych, lecz jedna kwestia pozostaje bezsprzeczna – marihuana nigdy nie była tak tania!

Steven Davenport z Pardee Rand Graduate School analizuje ceny detaliczne marihuany w stanie Waszyngton od lipca 2014 roku, odkąd to dystrybucja suszu z konopi w tym miejscu stała się legalna. Ceny spadają regularnie każdego kwartału.

Obecna średnia cena detaliczna to 7,38 dolara za gram (wraz ze wszelkimi podatkami), co oznacza 67 procentowy spadek w stosunku do 2014 roku. Według ekspertów, dalsze obniżki są bardzo nieuniknione.

Davenport oczekuje, że przemysł konopny będzie nadal znajdował sposoby na obniżkę cen detalicznych, gdyż jest to korzystny model biznesowy. „Niektórzy konsumenci wolą produkty znanej marki za wyższą cenę, lecz zawsze będzie miejsce na rynku dla marki, która może wyprodukować odpowiedniej jakości marihuanę po najtańszych kosztach, a następnie tanio sprzedać ją w detalu”.

Regularny spadek cen marihuany po legalizacji ma istotny wpływ na politykę antynarkotykową. Doświadczenie Waszyngtonu oraz innych stanów, które zdecydowały się na legalizację do celów rekreacyjnych demonstruje jak bardzo prohibicja zawyża ceny produktów. Dla porównania cena heroiny w przeciągu 10 lat spadła o zaledwie 16%. Susz z konopi zaliczył 16 procentową obniżkę cen już po 8 miesiącach od zmian legislacyjnych! Pomimo wysokich podatków na legalną marihuanę cena jej jest o wiele niższa niż wtedy, gdy substancja była nielegalna.

Prohibicja nakłada ogromne koszty na przemysł plantatorów, przekazywane następnie konsumentom w formie wyższych cen. Wyższe ceny są jednym z głównych czynników (inne czynniki to piętno społeczne i obawa przed karą) przez które spożycie suszu z konopi jest rzadziej stosowane niż spożycie od dawna legalnych narkotyków, jakimi są alkohol i tytoń. Marihuana jest świetnym przykładem tego jak normy prawne mogą sztucznie podnosić cenę choćby najprostszego produktu, jakim jest susz z kwiatów konopi indyjskiej.

Ceny marihuany systematycznie spadają

Źródło: TheCannabist